SlovVine

Winiarski Blog Roku 2019 magazynu "Czas Wina"

Podravje

Ritoznoj na Pohorju. Podravje.

Ritoznoj na Pohorju. Podravje.

Podravje – wschodni region winiarski. Region wziął swą naywę od rzeki Drawy, która jest drugą co do wielkości rzeką Słowenii. Region słynie z późnych win białych.  Podravje jest największym słoweńskim regionem, który dzieli się na sześć części:  Maribor, Środkowe Słoweńskie Gorice (Srednje Slovenske Gorice), Radgona-Kapela, Prekmurske Gorice, Haloze oraz Ljutomer-Ormoż. Czasem Podravje dzieli się tylko na dwa większe podregiony: Štajerska Slovenija i Prekmurje.

Ta kraina przed milionami lat wyglądała zupełnie inaczej. Na wschód rozciągało się morze Panonskie, na zachodzie w zasięgu wzroku znajdowały się szczyty Alp. Z czasem morze się wysuszyło, została naga Nizina Panonska, pofałdowana od cofającej się wody, o glebie bogatej w składniki mineralne. Teren nie nadawał się na budowę dróg i innych obiektów, ale doskonale nadawał się pod winnice. Gleby Podravja są odmienne od gleb w innych częściach Słowenii. Dlatego też smak wina jest odmienny.

Winnice na Pohorju. Styrja, Podravje.

Winnice na Pohorju. Styrja, Podravje.

Klimat Podravja jest zróżnicowany. Na wschodzie kontynentalny, na zachodzie umiarkowany kontynentalny. Jest duże nasłonecznienie, ciepłe wiatry znad kontynentu są nieco hamowane przez chłodne alpejskie powietrze. Zimy są naogół chłodne i śnieżne. Winorośla były obecne na tych terenach już w czasach antycznych. Badania archeologiczne wykazały, że na tych terenach jako pierwsi hodowlą winorośli zajmowali się Celtowie i Ilirowie, którzy umięjętności tych uczyli się od Greków.  Region ten był najbardziej znany ze swych doskonałych win w okresie rzymskim. Po upadku Bizancjum, Podravje stało się nawet centrum przemysłowego winiarstwa.

Zlati Grič - najnowocześniejsza winnica w Słowenii. Slovenske Konice, Podravje.

Zlati Grič – najnowocześniejsza winnica w Słowenii. Slovenske Konice, Podravje.

Szczepy: renski rizling, laški rizling, sauvignon, chardonnay, beli pinot, sivi pinot, modri pinot, modra frankinja, šipon, rumeni muškat, muškat otonel, kerner, traminec, ranfol, zeleni silvanec, ranina portugalka, šentlovrenka, zweigelt, gamay.

Cuvée: haložan, virštanjčan, konjičan, pekrčan, kapelčan, lendavčan, janževec, ljutomerčan, ritoznojčan, mariborčan, jeruzalemčan, svečinčan.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Follow SlovVine on WordPress.com

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 24 subskrybenta